Babil’in Kervan Taciri

closeBu blog girdisi uzun uzun zaman önce yazıldığından dolayı, okunduğu tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir durumda, öncelikle içerdiği bilgilerin güncelliğini kontrol etmeniz önemle rica olunur.

This post was published 11 years 11 months 21 days ago which may make its actuality or expire date not be valid anymore. This site is not responsible for any misunderstanding.

Yaklaşık bir ay önce aldığım kitaplardan biri olan Babil’in Kervan Taciri, okunmamış kalmasın diye elime aldığım kitaplardan biri oldu dün gece! Açıkcası beklediğim kadar sıkıcı bir kitap çıkmadı. Ama beni büyüleyip götüremedi de başka diyarlara.Yani ortalama bir kitapdı benim için. Bir akşama sığan okuma süresince kendimi okulda hissetmeme sebep olan bir üslubu var kitabın. Yani didaktik bir yapısı var.

Yazar, verimlilik ve finansal başarı konulu, her bir konuyla ilgili eski Babil öykülerini kullanmış. Öykülerdeki mesajlar net ancak bazı mesajlar tekrarlanmış; bu da şahsen beni okurken sıktı. (Eğer benim gibi bir gecede okumazsanız sıkmayabilir!) Genel olarak kitap akıcı göründü gözüme. Eğer kişisel gelişim kitaplarının rutinliğinden sıkılmışsanız yeni bir alternatif gibi gözüküyor.

Kişisel gelişim kitaplarından pek haz etmiyorum. Sebebi de tümevarım yapmaları ve aslında pek de işe yaramamaları! Genellemelerle dolu oluyor çoğunluğu. Ve sanki birgünde hayatınız değişecek gibi bir tarzları var. Ben kişiliğin böyle kitaplarla değil okunan romanlar, denemeler, makaleler.. gibi daha özel olan; vermek istediğini tek kalıp değil de okuyanın sınırlarına göre veren eserlerle gelişeceğini düşünüyorum. İnsanlar 21. yy da herşeyin hazırını almaya alışmışken sanırım fikirlerin de hazırını almak kolaya geliyor. Ama bana mantıklı gelmiyor böylesi!

Eğer okumak isterseniz kitabı bilgileri:

Babil’in Kervan Taciri, George S. Clason; GOA; 2005

Resim-Kaynak: dharma.com.tr

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

4 thoughts on “Babil’in Kervan Taciri”