Çin,Google ve özgürlük

closeBu blog girdisi uzun uzun zaman önce yazıldığından dolayı, okunduğu tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir durumda, öncelikle içerdiği bilgilerin güncelliğini kontrol etmeniz önemle rica olunur.

This post was published 12 years 24 days ago which may make its actuality or expire date not be valid anymore. This site is not responsible for any misunderstanding.

Evet uzun süredir yazamayışımın sebebi finaller ve yapamadığım proje…Her neyse umarım Perşembe günü saat 15:00 itibariyle 10 gün de olsa dönem tatilime gireceğim..Her ne kadar okulumun verdiği karar doğrultusunda 14 Şubat tarihiyle beraber finallere devam edecek de olsam bu tatilimi ders çalışarak geçireceğim manasına gelmemekte…

Google ve Çin başlığını attık ama niye attık..İşte Ntvmsnbc sitesindeki şu haberi gördükten sonra attık:

Arama sitesi Google, dev Çin pazarına girebilmek için Pekin tarafından yasaklanan siteleri sansürlemeyi kabul etti.
Google

Amerikan şirketi, Çince Google web sitesinin çalışmaya başlaması dolayısıyla yayımladığı açıklamada, “Çin’den çalışabilmek amacıyla, Google.cn’de elde edilen bazı arama sonuçlarını, yasalar ve yerel makamların uygulamaları gereği çektiklerini? belirtti.

Google, internette Çince kısıtlamalar uygulayarak, dev Çin piyasasına girebilmek için daha önce benzer uygulamalar gerçeklkeştiren Amerikan şirketleri Microsoft ve Yahoo!’nun saflarına katılmış oldu.“Google.cn? aracılığıyla bugün yapılacak, yasaklanan tarikat “Falungong?, “Tayvan’ın bağımsızlığı? veya “insan hakları? gibi aramalar, Çin hükümetinin resmi tutumunu anlatan sitelere yönlenecek. Ayrıca, ayrılıkçı web sitelerinin arama sonuçları çıkmayacak.

Evet durum ciddi manada özgürlüğü kısıtlayıcı ama işte söz konusu maddi çıkarlar(ki şu anda Çin’de;12,4 milyar dolar harcayan 111 milyon internet kullanıcısı var!) olunca; dinamik ve özgür olduğunu iddia eden Google da sansür uygulayanların arasında dahil oldu.Umarım Google ileride maddi çıkarları için insanların özel bilgilerini de satışa çıkarmaz.


Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 thoughts on “Çin,Google ve özgürlük”