E-Devlet dünyasını Oytek inşa edecek

closeBu blog girdisi uzun uzun zaman önce yazıldığından dolayı, okunduğu tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir durumda, öncelikle içerdiği bilgilerin güncelliğini kontrol etmeniz önemle rica olunur.

This post was published 12 years 3 months 11 days ago which may make its actuality or expire date not be valid anymore. This site is not responsible for any misunderstanding.

Türk Telekom’un açmış olduğu e-devlet kapısı ihalesini OYAK grubunun teknoloji şirketi OYTEK aldı. OYTEK’in teklifi 19 milyon 850 bin Avro’ydu.

-Dönüşüm Türkiye Kısa Dönem Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan eylemlerden devlet hizmetlerine tek bir noktadan erişmeyi sağlayacak E-Devlet Kapısı ihalesini Crimson Logic’le birlikte teklifi veren OYAK grubunun teknoloji şirketi Oytek kazandı.

Türk Telekom tarafından 13 Ekim Perşembe günü ihaleye teklif sunan kuruluş ve konsorsiyumlara yollanan resmi yazıda ihaleyi Oytek’in kazandığı bildirildi.

Oytek’in toplam 19 milyon 850 bin Avro’luk teklifi, verilen dört teklif arasında en pahalı ikinci teklifti. SBS-Meteksan 17 milyon 450 bin Avro, KoçSistem-Cybersoft-Sentif 19 milyon 450 bin Avro ve Havelsan 25 milyon Avro teklif sunmuştu. Ancak ihale değerlendirmesinde fiyattan çok (%30) teknik değerlendirmenin (%70) ön plana çıkacağı belirtilmişti.

OYTEK’in Teklifi

Oytek’in sunduğu teklifte işin en büyük kalemlerinden birisi olan güvenlik kısmında diğer şirketlerde olduğu gibi Cisco, McAfee, Radware, CA
Checkpoint ve Imperva ürünlerinden oluşan bir çözüm bulunuyor.

Devletin böyle bir ihalede teknik kısmın önemli olduğunu gösteren bir tavır sergilemesi çok hoş…
İşte aşağıdaki kısım çok önemli;şaşırdım desem yeridir!

HP donanımlarının üzerinde ise Linux işletim sistemi çalışacak. Sistem yönetimi Computer Associates’in ürünü ile (Unicenter TNG) sağlanacak. Veritabanı olarak Oracle’ın yer alacağı projede entegrasyon ve portal Java tabanlı ürünlerle dikkat çeken BEA’den gelecek.

Java ve Linux kullanılması inşallah tüm devlet birimlerinde artar…Çünkü özgür yazılım ciddi manada özgürlük demek!

Alıntı:Fazlamesai

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

3 thoughts on “E-Devlet dünyasını Oytek inşa edecek”