Fener

closeBu blog girdisi uzun uzun zaman önce yazıldığından dolayı, okunduğu tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir durumda, öncelikle içerdiği bilgilerin güncelliğini kontrol etmeniz önemle rica olunur.

This post was published 10 years 8 months 26 days ago which may make its actuality or expire date not be valid anymore. This site is not responsible for any misunderstanding.

Karanlıktayım. Gözün gözü görmediği bir sis buhranında, yönümü bulmaya çalışıyorum. Bir ışık arıyorum, yolumu aydınlatacak. Lakin göremiyorum…

Gittiğim yerden dönüşüm de olsun diye, ekmek kırıntıları serpiyorum yere. Kuşlara yem olacağını bile bile…

An geliyor su dolu bir çukura giriyorum, çamur bulaşıyor üstüme. An geliyor bir kahpe taşı takılıp secde ediyorum belli belirsiz.

Tam o en kör, en belirsiz anında bir fener görüyorum uzakta. Önce çölde vaha gören bedevi zannediyorum kendimi. Sonra nedense; çölü çöl yapanın içinde, bir yerlerde saklı olan ab-ı hayat olduğunu hatırlıyorum.

Yaklaktıkça fenere bir dost yüzü görüyorum, aydınlıktan fenere doğru yaklaşan… Yüzü ferah, yüzü tanıdık. Bildik bir telaş okuyorum yüzünden. Karanlık korkusu sarmış ruhunu…

Aydınlıktan karanlığa düştüğü an gözleri kamaşıyor. Feneri görünce, bir “oh!” çekiyor o da! “Karanlıkta kalmaya muhtaç değilim.” diye düşünüyor. Gittiği yere kadar aydınlık. “Mutlak karanlıktan iyidir!” diyor.

Karanlığın içinden çıkmadan dostumu düşünüyorum. Acaba o mu muhtaç o fenere yoksa ben mi? Karanlık, gün gelecek aydınlanacak diye beklerken, aydınlıktan gelene mi vermeli öncelik hakkını? Belki de geriye sadece alışkanlık kalıyor. Karanlığa alışan ruhun, aydınlığa karşı gösterdiği bağışıklık tepkisi belki. Kendinden öte, olanı biteni anlamamak isteyişimden belki de!

Belkilerden öte, nedenlerden ziyade; dostluk ağır basıyor. Kendimi belli etmeden seyrediyorum dostumun feneri alıp yola devam etmesini. Üstüme doğacak güneşi beklemek niyetiyle. “Gün gelecek, gün doğacak, güneş bir gün elbet gelecek!” diyerek kapatıyorum gözlerimi karanlığa…

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*