Korku Apartmanı

closeBu blog girdisi uzun uzun zaman önce yazıldığından dolayı, okunduğu tarihte geçerliliğini yitirmiş olabilir. Herhangi bir durumda, öncelikle içerdiği bilgilerin güncelliğini kontrol etmeniz önemle rica olunur.

This post was published 11 years 8 months 23 days ago which may make its actuality or expire date not be valid anymore. This site is not responsible for any misunderstanding.

Gezegenin bir şehrinde, duygu sokağındaki apartmanlardan biridir korku… Sokağın sonuna doğru yer alır, lakin sokağın başından bellidir “korku” apartmanın varlığı. Haşmetinden, gücünden değil de, gizemindendir belki bu tılsım. İnsanları kendine kolay bağlar korku apartmanı. Korku apartmanına girmek kolaydır istenirse.. Lakin zordur çıkmak korku apartmanından. Tam çıkmaya yeltenirsiniz ama bir bakmışsınız, başka bir dairesine taşınmışsınız aynı apartmanda.

Sabah şafağın sökmesiyle aydınlanırken sokak, “korku apartmanı”nın daireleri boşalır yavaş yavaş. Kimi dairelerinde kiracılar vardır bu apartmanın, kimi dairelerinde ise ev sahipleri oturur.. Korku apartmanında evini kiraya veren ev sahipleri, aynı sokaktaki başka apartmanlarda ikamet etseler de, arada sırada uğrarlar korku apartmanına. Kira almak değil de, kira vermektir onların eylemi belki de. Kendileri yerine orada oturanlara olan borçlarını ödemektir onların yaptıkları.

Gezegendeki tüm şehirlerde olan nadir sokaklardandır “duygu sokağı”.. Her duygu sokağında da vardır elbet korku apartmanı… Olmazsa olmazıdır duygu sokağının. Belki de kara büyüsüdür şehirlerin. Karabasanların konaklama merkezi…

Korku Apartmanı’na kimi çocuk yaşlarda girer, kimi ergenliğinde, kimi de son demlerinde hayatın. Her yaş grubundan insan görülür de, pek görülmez girmeyeni bu apartmana. Ya eşi dostu ikamet ediyordur, en iyi dairelerinde korku apartmanın; ya da kiracı olarak girmişlerdir korku apartmanına. Kimisi de hayat yağmurundan kaçmak için sığınır korku apartmanına. Lakin bilmezler ki, korku apartmanı, “yağmurdan kaçarken doluya tutulma” deyiminin tam manasıyla yaşandığı yerdir. Kimileri de, isteksiz isteksiz girerler kapısından içeri. Kısa sürer onların ziyareti apartmanı. Ama en iyi nimetlerini de onlara sunar bu apartman. Yoğun bir programdır geçirdikleri…

Çok kişi bilmez de, duygu sokağının sonundaki bu korku apartmanından kaçışın bir yolu vardır. Tüm eşyaları orada bırakmak birincil şarttır oradan kaçış için. Bu şartı yerine getirenler biraz bakınmalılar etraflarına. Sonra en çok sevdikleri kişiyi bulmalılar etraflarında. Ya bir sevgili, ya bir dost ya da başka birşey… Söylemeliler ki “benim nöbetim doldu, çıkar beni buradan..”. Dediğim gibi herkes bilmez ya, onlar sizi götüreceklerdir çıkış merdivenine. Bu merdivenin sonundaki kapı da “ümit apartmanı”nın olduğu tarafa bakar.. Yani olası istikametiniz ümit apartmanıdır ki, en ucuz daireler orada olur zaten. Hani derler ya “ümit fakirin ekmeği…”. Adına yakışır bir apartmandır ümit. O sebepten herkese hitap eder, herkese yetecek kadar yer de vardır; ümit apartmanında…

Her birimiz mutlaka yaşamışızdır korku apartmanın dairelerinde. Ya kiracı ya ev sahibi olarak. Kimimiz küçüklükten miras kalan köpek korkusuyla yerleşir bu apartmana, kimimiz de gençliğinde yakalandığı beğenilmeme korkusuyla. Bazılarımızsa tek sebepten değil de, hayatın kendisinden korktukları içinir, sığınırlar korku apartmanına.Yani mahkumdur onlar orada. Ta ki kendi kendilerinin hakimi olduklarını farkedene dek.

Bakmalıyız etrafımıza dikkatlice; farkına varmak için güzelliklerin, korkulardan sıyrılmak için. Merak etmeyin zor değildir bulması güzellikleri. Kimbilir belki çok yakınımızda da biz görmüyoruz. Ne dersiniz?

Sizce çok fazla kalmadık mı “korku apartmanı”nda?

Share

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

6 thoughts on “Korku Apartmanı”