Gün olur…

Yeni yılı neden kutluyoruz?

Başlık mevcut toplumsal durum ve eğilimler ışığında farklı bir anlam ifade ediyormuş gibi görünebilir. Ama değil, eğer bu tarz bir yazı arıyorsanız maalesef yanlış yerdesiniz. Uzun bir aradan sonra gelen bu yazının nedeni; hayatımızdaki herhangi bir günden biri olan 31 Aralık gününü, herhangi gözle görülen bir farkı olmayan bir diğeri olan 1 Ocak tarihine bağlayan geceye -ben dahil- herkes tarafından verilen önem.

31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yarısı, akreple yelkovan kavuştuktan hemen sonra, takvim her gün yaptığı gibi bir sonraki güne, yani Pazar’dan Pazartesi’ye değişecek. Ama her nasılsa, bizler bir yılı bitirip bir diğerini başlatan bu değişime, diğerlerinden farklı davranırız. Saatin bu sıradan ama aynı zamanda iz bırakan işareti, her zaman meşgul olduğumuz günlük rutinimiz dışına çıkıp kutlamamızı, geriye dönüp bakmamızı, daha iyi olmak hedefler koymamızı sağlar. Doğum günlerimiz dışında, yıl içerisinde herhalde bu kadar çok ilgimizi çeken başka bir gün yoktur.

Rio New Year – Wikipedia

 

Peki neden yeni yıl bizler için, yeni umutlar, yeni hedefler manasına gelir ve dünyanın her yanında yeni umutlarla, heyecanla kutlanıyor? Yeni bir yılı kutlamak ve onun için kendimize hedefler koymak (ki çoğunda pek başarılı olamayız) için harcanan bu kadar çaba ve özeni gözününde bulundurduğumuzda, bunun temelinde ister istemez yaşamsal bir dürtü olduğunu düşünebiliriz. Tüm bu çabaların arkasında, belki de en temel dürtümüz, yani yaşama hevesimiz var. Doğum günlerimizi kutladığımız gibi, yeni yıl kutlamalarında da, geride bıraktığımız 365 günü ve o geçen günlere rağmen hala hayatta olduğumuzu kutluyoruz. Yeni yıl planları da, hep daha iyiye ulaşma yönündeki hevesimizi göstermez mi? Daha sağlıklı, daha uzun ve daha refah içinde yaşamak içindir, tüm yeni yıl planlarımız. Yeni yılın ne getireceğiniz pek bilmediğimiz için, kendimizi onun getirdiklerinden korumaya ve geleceği az da olsa kontrol etmeye çalışırız.

Farklı sebeplerle veya farklı tarihlerde de kutlansa, kimileri tarafından hor görülse de; her yeni gün, her yeni yıl, her bir yeni sayfa, yeni bir umuttur bizlere. Yapamadıklarımızı yapma, hatalarımızı tekrarlama(ya da tekrarlamama), korktuklarımızdan korkmadan cesur olma şansını tanır bize. Umarım sizlerin yeni takvimle beraber açtığınız yeni sayfası; dilediğiniz güzel sözlerin mutlu anlarınızı anlatırken peşi sıra sıralandığı bir sayfa olur. Yeni yılın, sizlere ve tüm insanlığa mutluluk, barış ve beraberlik getirmesini dilerim. Umarım geçtiğimiz yıldan farklı olarak, farklı olana nefretin yok olduğu bir yıl olur.

Yeni bir sayfa…

 

Share
Multitasking

Multitasking

Teknik terimlerin ve bazı özel kalıpların, başka dillerden Türkçe’ye tercümesi, hem oldukça zahmetli ve hem de çoğu zaman gerçek anlamını yansıtamayacak şekilde […]

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.